poniedziałek, 22 grudnia 2014

WIBOR - jakie ma znaczenie dla kredytobiorcy?




Biuro NOSTER Nieruchomości poza standardowym pośrednictwem w obrocie nieruchomościami świadczy również szeroką gamę usług dodatkowych związanych z nieruchomościami.

Jedną z takich usług jest doradztwo kredytowe prowadzone przez naszego eksperta z wieloletnim doświadczeniem.

Jednym z parametrów kształtującym koszt kredytu jest stawka WIBOR.

Co to takiego?

Listopadowa zmiana stóp procentowych powinna ucieszyć wielu kredytobiorców. Dzięki obniżce o 0,25 p.p. i spadkowi wysokości stawki WIBOR klienci mogą oszczędzić kilkadziesiąt złotych na miesięcznej racie. Niestety wielu kredytobiorców ulgę może odczuć nieco później, ponieważ sposób aktualizowania stawki Wibor zależy od banku.
W kontekście kredytów hipotecznych banki korzystają z trzech stawek - Wiboru 3M, zmieniającego się co trzy miesiące, 6M - aktualizowanego raz na pół roku - oraz 1Y, gdzie zmiana następuje raz na rok. Najczęściej stosowaną przez banki stawką jest Wibor 3M. Kilka instytucji skupiło się na Wiborze 6M, a jednoroczną stawkę proponuje tylko Bank BGŻ. Również tylko w tym banku decyzja o tym, która stawka - Wibor 6M czy 1Y - będzie brana pod uwagę przy obliczaniu miesięcznej raty, leży po stronie klienta. W pozostałych instytucjach stosowany Wibor jest z góry określony i nie może ulec zamianie.
Zmiany stawek najszybciej dotykają tych klientów, których rata opiera się na Wiborze 3M. Wszystko zależy także od tego, kiedy sam bank zaktualizuje stawki i wprowadzi je do harmonogramu spłat klienta.
Rozbieżności w bankach są duże i zależą od indywidualnego postępowania każdej instytucji. Dla klientów Getin Banku Wibor, który zostanie doliczony do oprocentowania w styczniu, będzie ustalony już 5 grudnia 2014. Za to klienci Credit Agricole, Deutsche Banku, Eurobanku i Millennium pod koniec grudnia będą wiedzieć, jaki Wibor będzie obowiązywał przy kolejnych 3 ratach po aktualizacji stawkiKlienci banków stosujących Wibor sześciomiesięczny dowiedzą się o tym, ile będzie wynosić stawka obowiązująca w kolejnym półroczu, dopiero w drugiej połowie kwietnia (ING Bank Śląski) lub maja (Bank BGŻ i INVEST-BANK).
Jeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej podejmie kolejną decyzję o obniżce stóp, niższą ratę odczują najszybciej instytucje, przy których w tabeli widnieje informacja o zmianie Wiboru w drugiej połowie stycznia. Następnie kolejne banki będą aktualizować stawkę referencyjną według podanego wyżej harmonogramu. Najpóźniej zmiany te odczują ci kredytobiorcy, których instytucje odsłaniają stawki w grudniu.
Jeśliby jednak sytuacja była inna i RPP zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych, sytuacja byłaby odwrotna - ci, którzy najszybciej będą cieszyć się niższą ratą, ewentualne podwyżki także odczują jako pierwsi.
Zmiany mają znaczenie, patrząc krótkowzrocznie. W dłuższej perspektywie zarówno niższa, jak i wyższa rata kredytu i tak zawita do kieszeni kredytobiorcy, który nie ma wpływu na decyzje RPP dyktujące kierunek w odniesieniu do aktualnej sytuacji gospodarczej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o kredytach i to nie tylko hipotecznych, zaciągnąć najbardziej dla Ciebie odpowiedni kredyt lub sprawdzić czy oferowany przez Twój bank kredyt jest optymalny na rynku umów się na rozmowę z naszym doradcą. 

Porada jest bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje. 
Aby umówić Cię z doświadczonym ekspertem kredytowym skontaktuj się z nami: biuro@grupanoster.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz